روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که موجب تورم و درد در بعضی مفاصل بدن بخصوص مفاصل کوچک دست میشود.

 

به گزارش سرویس علمی جام نیوز، روماتیسم جزو بیماری های خود ایمنی محسوب میشود یعنی به علت حمله سیستم دفاع ایمنی بدن انسان به سلول های خودی بوجود میاید.

 

مهمترین علائم روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید درد و خشکی صبحگاهی مفاصل بدن بخصوص دست همراه با احساس ضعف و خستگی است که بصورت تدریج در عرض چند هفته تا چند ماه ایجاد شده و شدت میابند.

 

گاهی اوقات از رژیمهای غذایی خاص ، ویتامینها و سایر روشهای دیگر جهت درمان روماتیسم مفصلی استفاده می شود.

 

1- موز سرشار از پتاسیم است و به انواع شیرینی، غذا، نوشیدنی ها و ... افزوده می شود. پتاسیم و منیزیم موجود در این میوه، تراکم استخوان ها را افزایش داده و علایم و نشانه های روماتیسم را کاهش می دهد.


2- توت سیاه، علاوه بر خوش طعم بودن سرشار از آنتی اکسیدان است و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. نتایج بررسی های اخیر نشان داده، افزایش آنتی اکسیدان های بدن به کاهش التهاب مفاصل مبتلایان به آرتریت روماتوئید کمک می کند.


3- ماهی سالمون سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است. یافته های دانشمندان انجمن مبارزه با روماتیسم آمریکا نشان می دهند، التهاب و درد مفاصل افرادی که دست کم دو روز در هفته ماهی سالمون می خوردند کاهش یافته است.


4- یافته های محققان نشان می دهند، چای سبز خواص ضد التهابی دارد و علایم و نشانه های آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت را کاهش می دهد.

 دانشمندان بلژیکی با افزودن مواد تشکیل دهنده چای سبز به کشت سلولی غضروف انسان، مواد شیمیایی و آنزیم هایی که غضروف ها را از بین می برند را نابود کردند.


5- آب پرتقال، مثل سایر مرکبات سرشار از ویتامین ث است. ویتامین ث نقش اساسی در رشد طبیعی غضروف ها ایفا می کند. کمبود ویتامین ث تاثیر منفی بر تندرستی استخوان ها، دندان ها و غضروف های بدن می گذارد.

 

6- ترخون، روغن‌های فرار ترخون، توانایی بسیار خوبی برای افزایش جریان خون دارند.بدین ترتیب موجب گرم شدن ناحیه آسیب دیده می ‌شوند و علاوه بر این نمی ‌گذارند كه اسید اوریك در آن مكان‌ های خاص تجمع كنند.

 

2003

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه