دانش > پزشکی - با وجود پیشرفت‌های فراوان هنوز باورهایی در امور پزشکی میان برخی وجود دارد که بعضی از آنها پایه و اساس علمی ندارند. دویچه وله به چند مورد از آنها پرداخته است.

5 باور غلط پزشکی که شاید شما هم داشته باشید/از کنترل خون دماغ تا علت بوی بد دهان - تصویر 1

5 باور غلط پزشکی که شاید شما هم داشته باشید/از کنترل خون دماغ تا علت بوی بد دهان

دانش > پزشکی - با وجود پیشرفت‌های فراوان هنوز باورهایی در امور پزشکی میان برخی وجود دارد که بعضی از آنها پایه و اساس علمی ندارند. دویچه وله به چند مورد از آنها پرداخته است.

1- بوی بد دهان تنها به خاطر معده است

این نظر که بوی بد دهان ناشی تنها ناشي از معده است، اشتباه است. دلیل اصلی بوی بد دهان در بسياري از موارد  ناشی مشکلات در دهان، بینی، دندان‌ها و حلق است. این موضوع به عدم رعایت پاکیزگی دهان و دندان‌ها برمی‌گردد. به گفته پزشکان تنها در موارد بسیاری نادری بیمارهای معده می‌تواند دلیلی برای بوی بد دهان باشند.

2- یادگیری در خواب به هيچ عنوان ممكن نيست

این نظر که امکان یادگیری در خواب وجود دارد، درست است. بخش‌هایی از مغز در زمان خواب امور یادگرفته شده در زمان بیداری را مرور می‌کنند و از این طریق موارد یادگیری را در ساختارهای ذهنی استحکام می‌بخشند. به گفته کارشناسان اما مغز در زمان خواب تنها قادر به یادگیری از اموری است که در زمان بیدار یاد گرفته شده‌اند.

3- كودكان بايد از هر نوع آلودگي به صورت مطلق دور باشند

این گفته به نظر کارشناسان درست نیست. به گفته متخصصان کودکان باید از دوران نوزادی با آلودگی‌ها و بیماری‌ها مواجه شوند، تا سیستم دفاعی بدن تقویت شود. البته میزان آلودگی و نوع بیماری باید در حد معمول و متعارف باشد. سیستم دفاعی کودکان از طریق این تمرین‌ها در آینده مقاومت بیشتری در قبال آلرژی‌ها و آسم نشان می‌دهد.

4- براي كنترل خون دماغ بايد سر را كاملا عقب گرفت

این توصیه اشتباه است. در زمان خونریزی بینی نبايد سر را كاملا به سمت عقب برد و بايد آن را در حالت عادي نگاه داشت تا خون از بینی جاری شود. در غیر این صورت امکان دارد که خود وارد معده شود و حالت تهوع ایجاد شود.

5 باور غلط پزشکی که شاید شما هم داشته باشید/از کنترل خون دماغ تا علت بوی بد دهان - تصویر 2

5- زخم‌ها بدون چسب‌زخم و پانسمان بهتر و زودتر درمان می‌شوند

این درکی نادرست است. چسب‌زخم سبب درمان بهتر جراحت می‌شود و همچنين مانع از عفوني شدن احتمالي مي‌شود. چسب‌زخم محل زخم را مرطوب نگاه می‌دارد و از خشک‌شدن و به جای ماندن ناخوشایند اثر زخم بر پوست جلوگیری می‌کند.

5454

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه