10 مشکل سلامتی به ظاهر پیش پاافتاده. سلامتی مهم ترین عامل برای داشتن یک زندگی مطلوب است. گاهی نادیده گرفتن مسائل سلامتی پیش پاافتاده، مشکلات بزرگی را برایمان به دنبال می آورد. افسردگی، مشکلات قلبی و گاهی بیماری های خاص ممکن است با ساده ترین علائم خود را نشان دهند و ما به آن ها توجه نکنیم. در این مطلب به 10 مشکل سلامتی پیش پا افتاده ای که ممکن است خطرساز باشند، دقت کنید. زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان. علاقه شدید به خوردن یخ اگر نیاز شدید به خوردن یخ را در خودتان دیدید، بدانید که دچار کم خو ...

10 مشکل سلامتی به ظاهر پیش پاافتاده

سلامتی مهم ترین عامل برای داشتن یک زندگی مطلوب است. گاهی نادیده گرفتن مسائل سلامتی پیش پاافتاده، مشکلات بزرگی را برایمان به دنبال می آورد. افسردگی، مشکلات قلبی و گاهی بیماری های خاص ممکن است با ساده ترین علائم خود را نشان دهند و ما به آن ها توجه نکنیم. در این مطلب به 10 مشکل سلامتی پیش پا افتاده ای که ممکن است خطرساز باشند، دقت کنید.

زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان
خوردن یخ

علاقه شدید به خوردن یخ

اگر نیاز شدید به خوردن یخ را در خودتان دیدید، بدانید که دچار کم خونی هستید و بدن شما به میزان کافی از گلبول قرمز جهت حمل اکسیژن به بافت ها برخوردار نیست. کمبود آهن که سبب کم خونی می شود باعث می شود شما به جویدن مواد کم ارزش مانند یخ روی بیاورید که البته گاهی باعث زخمی و متورم شدن زبان می شود.

بوی بد دهان

بزاق یک ماده ی قوی با خاصیت ضد باکتریایی بوده و یک ضدعفونی کننده قوی محسوب می شود. اگر میزان مایعات بدن کم باشد، تولید بزاق به مشکل بر می خورد و باکتری های دهانی اجازه پیدا می کنند که در دهان رشد کرده و باعث ایجاد بوی بد شوند.

خطوط زبان

آیا تا به حال متوجه وجود خط های سفید و خشک بر روی زبانتان شده اید؟ به این خطوط اصطلاح "زبان جغرافیایی" داده شده است. به دلیل اینکه این خطوط نقشه ای از سلامت بدن را ارائه می دهند، برای مثال بیماری سلیاک (حساسیت به گلوتن) را می توان از روی این خطوط تشخیص داد.
این خطوط معمولا با کاهش وزن قابل توجه و سریع، خستگی و اسهال خود را نشان می دهند. اسهال سبب کم آبی بدن می شود.

میل شدید به غذا، مخصوصا شیرینی جات

میل شدید و ناگهانی به خوردن غذا مخصوصا شیرینی و شکلات نشانه ی دیگری از کم آبی بدن است.

سلامت لثه با سلامت قلب مرتبط است و میکروب ها به راحتی می توانند از طریق خون لثه به سمت قلب بروند

به دلیل نبودن آب کافی بدن قادر نخواهد بود گلیکوژن (قند ذخیره ای) را برای تأمین انرژی انتشار دهد، لذا فرد هوس شیرینی می کند. در این مواقع بهترین کار، مصرف میوه ها مخصوصا هندوانه است، چون هم قند کافی و هم مقادیر زیادی آب دارد.
به یاد داشته باشید مصرف صد گرم شکر ( سه قوطی نوشابه) در روز مانع عملکرد صحیح گلبول های سفید جهت کشتن باکتری ها می شود.

خستگی زودرس

احساس خستگی بعد از یک ساعت ورزش طبیعی است. اما احساس خستگی زودرس مثلا بعد از بالا رفتن از دو تا سه پله، خبر از یک مشکل درونی می دهد. رنگ پریدگی و خستگی زیاد می تواند ناشی از یک حمله ی قلبی ، نارسایی حاد کبدی و یا سرطان باشد.

سکسکه بی وقفه

اگر دچار سکسکه ی طولانی مدت شدید، حتما به بزشک مراجعه کنید. هر نوع محرک فیزیکی و یا شیمیایی مانند التهاب می تواند منجر به سکسکه شود. سکسکه ی بی وقفه و ثابت ممکن است نشانه سرطان ریه و یا سکته مغزی باشد. تومورها ، عفونت تبخال و ایسکمی میوکارد نیز می توانند منجر به سکسکه های طولانی مدت شوند.

خشکی بینی

آبریزش بینی علامت خوبی است که نشان می دهد بدن در حال مبارزه با ویروس ها و سایر میکروب ها با به دام انداختن آن ها در مخاط است.
اما بینی خشک راه ورود میکروب ها را به بدن هموارتر می کند و ممکن است نشانه ای از آلرژی باشد. همچنین بسیاری از بیماری های دیگر مانند سندرم شوگرن (بیماری خودایمنی که سبب کاهش تولید اشک و بزاق می شود) نیز می تواند باعث خشکی بینی گردد.

ورم و خونریزی لثه

سلامت لثه با سلامت قلب مرتبط است و آلودگی ها به راحتی می توانند از طریق خون لثه به سمت قلب بروند. از طرفی خونریزی لثه هم احتمالا نشانه ای از بیماری قلبی است. بسیاری از مرگ و میرهای حاصل از سکته قلبی، ناشی از ورود میکروب ها از طریق لثه به قلب و لخته شدن خون در این ناحیه است.

مشکل داشتن با کار

مشکل داشتن افراد با کار نشانه ی بالینی افسردگی است که اغلب نادیده گرفته می شود. اگر بعد از بیست دقیقه انجام کار هر چند ساده در محل کار احساس خستگی می کنید، احتمالا دچار افسردگی شده اید. سعی کنید افکار و مشکلات خود را بازگو کرده و حتما با یک مشاور روانشناس صحبت کنید.

مشکلات بینایی

فشار خون بالا، دیابت و ... سبب کاهش قدرت بینایی می شوند. افزایش فشار خون علاوه بر تاری دید سبب سکته های مغزی نیز خواهد شد. کاهش بینایی می تواند از نشانه های اولیه کوری محسوب شود، پس بهتر است مراقب باشیم.


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه