دانش > پزشکی - پرس‌تی‌وی نوشت: براساس نتایجِ یک پژوهش گسترده، اگر مردم 10 قانون سلامت را دنبال کنند، 9 مورد سکتۀ مغزی در میان 10 مورد، قابل پیشگیری هستند.

10 قانون طلایی برای کاهش 90 درصدی احتمال سکته مغزی/راهکارهایی که می‌دانید و رعایت نمی‌کنید! - تصویر 1

10 قانون طلایی برای کاهش 90 درصدی احتمال سکته مغزی/راهکارهایی که می‌دانید و رعایت نمی‌کنید!

دانش > پزشکی - پرس‌تی‌وی نوشت: براساس نتایجِ یک پژوهش گسترده، اگر مردم 10 قانون سلامت را دنبال کنند، 9 مورد سکتۀ مغزی در میان 10 مورد، قابل پیشگیری هستند.

بسیاری بر این باورند که سکتۀ مغزی غیرقابل اجتناب است، اما یک پژوهش جدید نشان داده است که اگر مردم توجه بیشتری به سلامتی خود بکنند، در حقیقت 91 درصد از موارد سکتۀ مغزی هرگز رخ نمی‌دهند.

پژوهشگران دانشگاه مک‌مسترِ کانادا‌ با بررسی 27 هزار قربانیِ سکتۀ مغزی در سطح جهان بدین نتیجه رسیدند.

در این پژوهش که در مجلۀ پزشکیِ لانست منتشر شده، محققین شیوۀ زندگی این 27 هزار نفر را با روش زیست افراد سالم مقایسه کرده‌اند.

10 قانونی که در این پژوهش بدان‌ها اشاره شده است، بدین قرار هستند: کاهش فشار خون، ورزش، خوردن غذاهای سالم، وزن متعادل، پیشگیری از دیابت، کاهش کلسترول، عدم مصرف الکل، ترک سیگار، کاهش اضطراب و مصرف داروهای پیشگیری برای هر نوع آریتمی (کژآهنگی) قلب.

10 قانون طلایی برای کاهش 90 درصدی احتمال سکته مغزی/راهکارهایی که می‌دانید و رعایت نمی‌کنید! - تصویر 2

براساس این پژوهش، در میان این عوامل، کاهش فشار خون بیشترین تأثیر را برای مقابله با سکتۀ مغزی دارد و احتمال سکته را حدود 50 درصد کاهش می‌کند.

دکتر مارتین اُدانل، از دانشگاه مک‌مستر گفت: «این مطالعه تأیید کرد که 10 عامل خطر‌زای قابل اصلاح با 90 درصدِ سکته‌‎های مغزی ارتباط مستقیم دارند.»
با توجه به نتایج این پژوهش، فشار خون بالا احتمال سکتۀ مغزی را 47.9 درصد افزایش می‌دهد، عدم فعالیت بدنی 23.3 درصد در سکتۀ مغزی نقش دارد و رژیم غذاییِ نامناسب به عنوان عامل سوم 18.6 درصد در ابتلاء به سکته مؤثر است.

سیگار کشیدن احتمال سکتۀ مغزی را 12.4 درصد و مصرف الکل این احتمال را 5.8 درصد افزایش می‌‍دهد.

پروفسور سلیم یوسف، از دیگر پژوهشگران دربارۀ این تحقیق گفت «این نشان می‌دهد که اکثر سکته‌های مغزی بر اثر عوامل خطرزای رایج و قابل اصلاح رخ می‌دهند» و باید اقدامی جهانی برای مقابله با این عوامل به خصوص فشار خون صورت بگیرد.

5454

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه