دانش > پزشکی - لمس زبری یا نرمی یک شیء شاید برای خیلی‌ها عادی باشد اما برای کسی که دستش را از دست داده یک آرزوست. به گزارش ایسنا حالا محققان در دستاوردی چشمگیر به یک مرد معلول این توانایی را دادند تا حس لامسه را به صورت بلادرنگ توسط نخستین نوک انگشت مصنوعی جهان را درک کند.

وقتی حس لامسه به مردی با دست قطع شده باز می‌گردد/ساخت نخستین انگشت بایونیک جهان - تصویر 1

وقتی حس لامسه به مردی با دست قطع شده باز می‌گردد/ساخت نخستین انگشت بایونیک جهان

دانش > پزشکی - لمس زبری یا نرمی یک شیء شاید برای خیلی‌ها عادی باشد اما برای کسی که دستش را از دست داده یک آرزوست. به گزارش ایسنا حالا
محققان در دستاوردی چشمگیر به یک مرد معلول این توانایی را دادند تا حس لامسه را به صورت بلادرنگ توسط نخستین نوک انگشت مصنوعی جهان را درک کند.

محققان موسسه فناوری فدرال لوزان در سوییس و موسسه تحقیقات " Scuola Superiore Sant'Anna " در ایتالیا با اتصال این انگشت مصنوعی توسط عمل جراحی به عصب‌های بازوی "دنیس آبو سورنسن"، معلول دانمارکی که 9 سال پیش طی یک سانحه آتش‌بازی، دست خود را از مچ از دست داده بود، توانستند قابلیت احساس بافت‌ها را به وی اهدا کنند.

به گفته محققان، "سورنسن" نخستین فردی است که از یک نوک انگشت مصنوعی برای شناسایی بافت‌ها استفاده کرده است.

وقتی حس لامسه به مردی با دست قطع شده باز می‌گردد/ساخت نخستین انگشت بایونیک جهان - تصویر 2

این دستاورد از طریق مجموعه‌ای از حسگرهای متصل به نوک انگشت مصنوعی محقق شد. زمانی که "سورنسن" انگشت بیونیک خود را بر روی قطعات مختلف پلاستیک زبر یا نرم حرکت می‌داد، حسگرها یک سیگنال الکتریکی تولید می‌کردند؛ این سیگنال‌ها به مجموعه‌ای از جرقه‌های الکتریکی ترجمه شده و از زبان سیستم عصبی تقلید می‌کنند؛ سیستم عصبی نیز در عوض این اطلاعات را به عصب‌های موجود در بازو تغذیه می‌کند. جالب اینجاست که "سورنسن" توانست در 96 درصد موارد بین بافت‌های مختلف به درستی تمایز قائل شود. جزئیات این دستاورد در مجله eLife منتشر شده است.

۵۴۵۴

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه