سال هاست که حین سرماخوردگی یک عدد پیاز داخل اتاق می گذاریم، برای التیام زخم از عسل استفاده می کنیم، جوش شیرین را برای مقابله با عفونت ادراری و یخ را برای کاهش تب مفید می دانیم. اما به راستی این نسخه های خانگی تا چه اندازه موثر هستند؟ آیا واقعا این درمان ها کارایی لازم برای مقابله با ویروس ها و میکروب ها و مشکلات سلامتی را دارند. فاطمه مهدی پور - بخش سلامت تبیان. قرار دادن پیاز داخل خانه آنفلوانزا را از اهل خانه دور می کند. این باور اشتباه است. در قرن شانزدهم که هنوز میکروب ها کشف نشده بود ...

همه درمان های خانگی هم مفید نیستند

سال هاست که حین سرماخوردگی یک عدد پیاز داخل اتاق می گذاریم، برای التیام زخم از عسل استفاده می کنیم، جوش شیرین را برای مقابله با عفونت ادراری و یخ را برای کاهش تب مفید می دانیم. اما به راستی این نسخه های خانگی تا چه اندازه موثر هستند؟ آیا واقعا این درمان ها کارایی لازم برای مقابله با ویروس ها و میکروب ها و مشکلات سلامتی را دارند.

فاطمه مهدی پور - بخش سلامت تبیان
 پیاز

قرار دادن پیاز داخل خانه آنفلوانزا را از اهل خانه دور می کند

این باور اشتباه است
در قرن شانزدهم که هنوز میکروب ها کشف نشده بود این تصور وجود داشت که پیاز می تواند «هوای سمی» که باعث بروز برخی از بیماری ها مانند طاعون را جذب کرده و از سرایت بیماری جلوگیری می کند. این باور از همان زمان مانده و مردم تصور می کنند که پیاز مانع از انتشار بیماری در منزل می شود. اما واقعیت این است که تنها کمکی که پیاز به کاهش علائم سرماخوردگی و آنفولانزا می کند افزودن آن در سوپ مرغ است. نوشیدن یهای داغ و سوپ خواص مفیدی برای مقابله با این دو بیماری فصل سرما دارند به خاطر اینکه مجاری بینی را تمیز می کنند.نتایج پژوهش های متعدد نشان میدهند که سوپ مرغ در مقابله با سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار موثر است. چون این غذای لذیذ حاوی پروتئین خاصی است که از سیستم ایمنی بدن دفاع می کند.

جوش شیرین برای بهبود عفونت های ادراری

درست است
مشکلات ناشی از عفونت های ادراری می تواند زندگی را به کام هر کسی تلخ کند. خوشبختانه جوش شیرین یکی از آن درمانهای خانگی موثر برای تسکین علائم این بیماری تا زمان رسیدن به پزشک است. جوش شیرین باعث افزایش حالت آلکانی مثانه شده و قدرت تکثیر باکتری ها را کاهش میدهد. البته توجه داشته باشید که این ماده تمام باکتری ها را از بین نمی برد و حتما باید به پزشک مراجعه کنید. برای استفاده از این درمان خانگی کافیست یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب ترکیب کرده و یک نفس سر بکشید. اگر بعد از ده ساعت هنوز درد داشته باشید می توانید این کار را تکرار کنید. البته تکرار این درمان برای افرادی سالمند توصیه نمی شود چون استفاده ی دوباره باعث کاهش میزان پتاسیم می شود. همچنین می توانید با همین ترکیب ناحیه ی تناسلی را شستشو دهید تا علائم بیماری تسکین پیدا کند.

عسل برای التیام زخمها

درست است
حتی نتایج پژوهش ها هم از تاثیر عسل در تسریع روند بهبود زخم ها خبر می دهد به خاطر اینکه این ماده حاوی خواص ضدباکتریایی است. عسل مانند یک عامل بازدارنده روی بیش از 60 نوع باکتری عمل می کند. اگر جایی از بدن تان به دلیل بریدگی های سطحی و یا هر دلیل دیگر دچار زخم می شود بلافاصله مقداری عسل روی آن گذاشته و با گاز استریل ببندید. هر روز یک تا دو بار پانسمان را عوض کنید. افزودن مقداری زردچوبه به عسل معجزه ی آنرا چند برابر می کند.

قرار دادن یخ زیربغل ها باعث کاهش تب می شود

درست است
از آنجایی که اکثر ویروس ها و باکتری ها در دمای نرمال بدن یعنی 37 درصد رشد می کنند، تب نقش موثری در مقابله با عفونت دارد. بنابراین نیازی نیست که از تب وحشت کنید.البته استثناهایی نیز وجود دارد. در صورتی که بچه ای تب کرده باشد و یا فرد بزرگسالی تبی بالای 39.4 درجه داشته باشد قرار دادن یخ یا حوله ی خنک شده در یخچال زیر بغل های فرد می تواند کمک کننده باشد. قرار دادن سرما در زیر بغل ها باعث کاهش سریع دمای خون در حال جریان در این منطقه شده و دمای بدن را کاهش می دهد. یخ را داخل یک دستمال یا کیسه ی پارچه ای قرار داده و به مدت حداکثر بیست دقیقه زیر بغل ها قرار دهید تا تب فروکش کند.

قرار دادن سکه روی جای نیش زنبور باعث کاهش درد و التهاب می شود

این باور نادرست است
تاکنون هیچ یافته ی علمی نشان نداده است که قرار دادن سکه روی جای نیش زنبور باعث کاهش درد و التهاب بشود. بهتر است به آلوئه ورا اعتماد کنید. نتایج پژوهشی که در سال 2012 در Australas Medical Journal  به چاپ رسیده است نشان می دهد که زل آلوئه ورا خواص آنتی باکتریایی دارد و برای تسکین جای نیش مناسب است. زمانیکه زنبورها نیش می زنند سمی را وارد بدن می کنند که باعث ایجاد واکنش های التهابی می شود. ژل آلوئه ورا که این روزها در داروخانه ها نیز به فروش می رسد می تواند باعث تسکین این التهاب شود. ژل را روی نیش بگذارید و اجازه دهید به طور کامل جذب شود. این کار را 4 مرتبه در روز تکرار کنید.

شیرین بیان باعث تسکین گلودرد می شود

درست است
شیرین بیان باعث تسکین گلودرد می شود. البته منظورمان آبنبات هایی که در داروخانه ها به فروش می رسند نیست. چون این محصولات از روغن آنیس(بادیان رومی) تهیه می شوند و شیرین بیان واقعی نیستند. «گلیسیریزا» ترکیب فعال موجود در ریشه شیرین بیان است که به تسکین گلودرد و همچنین مشکلات گوارشی کمک می کند. شیرین بیان باعث کاهش میزان کورتیزول(هورمون استرس) می شود که با گلودرد بی ارتباط نیست. بهتر است دمنوش شیرین بیان تهیه کرده و روزانه دو مرتبه میل کنید. اگر فشار خون داری از مصرف این گیاه بپرهیزید. همچنین بدانید که شیرین بیان باعث بیخوابی میشود بنابراین نباید آنرا بعد از ساعت 6 عصر مصرف کرد.

چای کیسه ای باعث تسکین تب خال می شود

درست است
تب خال مزاحمی که روی لبها شکل می گیرد در نتیجه ی ویروس هرپس عرض اندام می کند و می تواند دردناک باشد. خبر خوب اینکه چای کیسه ای باعث کاهش درد آن می شود. فلاونوئیدهای مجود در چای و همچنین کافئین آن مانع از رشد سریع ویروس هرپس می شوند. چای سبزی که حاوی آنتی اکسیدانهای قوی مانند کاتچین است شهرت زیادی در تسکین درد و مقابله با ویروس هرپس دارد. توصیه می کنیم به محض مشاهده ی اولین علائم تب خال یک عدد چای کیسه ای خنک شده را روی تب خال قرار دهید. یخ نیز باعثتسکین درد و کاهش التهاب می شود. حتی می توانید یک گلوله پنبه را به شیر آغشته کرده و به مدت 10 تا 15 دقیقه روی تب خال قرار دهید.
ادامه دارد...


 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه