اگر بدانید زیتون و روغن آن چه خواص درمانی دارد ، شگفت‌زده نمی‌شوید که بشنوید اسپانیایی‌‌ها در پذیرایی عصرانه خود از میهمانشان ، با نان و روغن زیتون پذیرایی می‌کنند.

میوه‌ای با خواص درمانی بی‌شمار

متخصصان تغذیه معتقدند، زیتون افزون بر این‌که مصرف زیادی در تغذیه دارد ، نرم‌کننده ، ملین و صفرابر است، سنگ‌های صفراوی را دفع و یبوست‌های مزمن را درمان می‌کند ، معالج قولنج‌های ناشی از ورم کلیه است، دفع مسمومیت سرب کارگران چاپخانه، تنظیم قند خون، تسکین درد و سوزش سوختگی ها، درمان آفتاب‌زدگی و سرمازدگی، گزش حشرات مار و عقرب را شفا می‌بخشد.

این گیاه بهشتی برای التیام زخم و جراحات و رفع سوزش و درد آنها موثر است، خارش چشم و اشک ریزش را رفع می‌کند و همچنین پژوهشگران معتقدند، مصرف روغن زیتون خطر سرطان سینه را در زنان کاهش می‌دهد.

تحقیق روی سلول‌های سرطان سینه در زنان نشان داد که اسید اولئیک روغن زیتون اثر ژن سرطان‌زای این بیماری را کاهش می‌دهد.

پژوهشگران به زنان توصیه می‌کنند که در رژیم غذایی خود از زیتون و روغن آن استفاده کنند. همچنین روغن زیتون به موها نرمی و لطافت خاصی می‌بخشد و باعث تقویت مو می‌شود.

عصاره زیتون برای چین و چروک پوست بسیار مفید است و باعث لطافت و نرمی و شادابی پوست صورت می‌شود.

مراقب روغن‌های تقلبی باشید

شاید خواص درمانی فراوان و گرانی روغن زیتون موجب شده سودجویان به تولید روغن‌های تقلبی روی آورند و با مخلوط کردن روغن‌های معمولی و کم‌ارزش مانند روغن ذرت، روغن‌های هیدروژنه و جامد، همچنین روغن زیتون تصفیه شده (که مصرف خوراکی ندارد) و روغن تفاله زیتون به روغن زیتون بکر، سر مردم کلاه بگذارند.

با این حال تشخیص روغن اضافه شده به روغن زیتون معمولا به آسانی انجام نمی‌شود؛ چرا که گاهی روغن اضافی را طوری انتخاب می‌‌کنند که هیچ تغییری در شاخص‌ها به وجود نیاید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه