دانش > پزشکی - دانشمندان آمریکایی در روشی جنجالی سلول‌های بنیادی انسان را به جنین خوک تزریق کردند تا با به وجود آمدن یک جنین انسان-خوک از اعضای متشکل از سلول‌های انسانی برای پیوند استفاده کنند.

روش جنجالی رشد اعضای انسان در بدن خوک/جنین انسان-خوک؛ روش جدید برای تولید ارگان‌های پیوندی - تصویر 1

روش جنجالی رشد اعضای انسان در بدن خوک/جنین انسان-خوک؛ روش جدید برای تولید ارگان‌های پیوندی

دانش > پزشکی - دانشمندان آمریکایی در روشی جنجالی سلول‌های بنیادی انسان را به جنین خوک تزریق کردند تا با به وجود آمدن یک جنین انسان-خوک از اعضای متشکل از سلول‌های انسانی برای پیوند استفاده کنند.

به گزارش بي‌بي‌سي،تیم محققان در دانشگاه کالیفرنیا  اعلام كرده‌اند این جنین هاي انسان-خوك پس از رشد باید مثل همه خوک های عادی باشند و فقط یک ارگان آنها متشکل از سلول های انسانی است.

بارداری خوک ماده پس از ۲۸ روز پایان داده می شود تا بافت ها برای تحلیل از جنین آزمایشی خارج شوند. ایجاد جنین انسانی-خوکی در دو مرحله انجام می شود. ابتدا با استفاده از یک تکنیک ویرایش ژنتیکی موسوم به کریسپر (CRISPR) بخشی از دی‌ان‌ای از جنین خوک بارور خارج می شود. بعد با تزریق سلول های بنیادی انسان و پر شدن جای خالی ایجاد شده در اثر استخراج دی‌ان‌ای، امکان رشد لوزالمعده در آن فراهم می شود.
پابلو راس زیست‌شناس تولیدمثل که هدایت این تحقیقات را به عهده دارد مي‌گويد:‌ امید ما این است که این جنین خوک به طور طبیعی رشد کند اما لوزالمعده آن تقریبا به طور کامل از سلول های انسانی درست شده باشد تا امکان پیوند آن به انسان پیدا شود. استفاده از چنين روش‌هايي در طول سالهاي گذشته بارها جنجال آفرين شده است. سال گذشته موسسه ملی بهداشت آمریکا ممنوعیتی موقتی را بر تامین بودجه چنین آزمایش هایی اعمال کرد.

روش جنجالی رشد اعضای انسان در بدن خوک/جنین انسان-خوک؛ روش جدید برای تولید ارگان‌های پیوندی - تصویر 2
نگرانی اصلی این است که سلول های انسان به مغز خوک مهاجرت کند و باعث شود خوک از برخی جهات کمی شبیه انسان شود.
پابلو راس می گوید که چنین اتفاقی بعید است اما همین سبب شده تحقیقات با احتیاط انجام شود.
این تیم قبلا سلول بنیادی انسان را به جنین خوک تزریق کرده است اما بدون آنکه ابتدا یک جای خالی ژنتیکی ایجاد کند. قبلا تیم های دیگری در آمریکا جنین انسانی-خوکی ایجاد کرده اند اما هرگز اجازه نداده اند که جنین متولد شود. والتر لو، استاد جراحی اعصاب در دانشگاه مینه‌سوتا اعتقاد دارد که خوک ها برای رشد اجزای بدن انسان ایده‌آل هستند و به طور بالقوه می توان از آنها برای رشد سایر اجزای بدن مثل قلب، کبد، کلیه، ریه و قرنیه استفاده کرد. در اواسط دهه ۹۰ این امید پیدا شده بود که خوک های اصلاح شده از نظر ژنتیکی منبع بی‌پایانی برای اجزایی باشند که به انسان پیوند زده می شود. اما آزمایش های بالینی به دلیل نگرانی از انتقال ویروس خوک به انسان متوقف شد.

5454

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه