دانش > پزشکی - ایسنا نوشت: محققان نروژی بازی قدیمی "پک‌من" را در مقیاس میکروسکوپی بازسازی کرده و آن را از میکروب‌هایی پر کرده‌اند که یکدیگر را شکار می‌کنند.

درست کردن بازی «پک‌من»میکروسکوپی با ایفای نقش میکروب‌ها! - تصویر 1

درست کردن بازی «پک‌من»میکروسکوپی با ایفای نقش میکروب‌ها!

دانش > پزشکی - ایسنا نوشت: محققان نروژی بازی قدیمی "پک‌من" را در مقیاس میکروسکوپی بازسازی کرده و آن را از میکروب‌هایی پر کرده‌اند که یکدیگر را شکار می‌کنند.

"پک‌من" یک بازی ویدیویی است که 36 سال پیش توسط شرکت "نامکوی" ژاپن ساخته شد.

پروژه تک یاخته محققان دانشکده جنوب شرقی نروژ شامل یک ماز با عرض کمتر از یک میلیمتر است که در آن میکروب‌های تک سلولی مژه‌دار و اوگلنا دارای نقش افتخاری بودند، اما روتیفرهای چند سلولی نقش روح را داشته و آن‌ها را در ماز پک‌من شکار می‌کردند.

این ماز با نور نئون روشن شد تا نمایی مشابه بازی پک‌من داشته باشد و سپس با استفاده از میکروسینوگرافی به تصویر کشیده شد.

اگرچه به اذعان محققان، این پروژه در جهت افزایش آگاهی از کارشان و جلب توجه به این حوزه بوده، اما هدف اصلی آن نمایش چگونگی بازسازی یک محیط سه‌بعدی با استفاده از فناوری سیستم‌های میکرو و نانو بوده است.

درست کردن بازی «پک‌من»میکروسکوپی با ایفای نقش میکروب‌ها! - تصویر 2

معمولا دانشمندان موجودات میکروسکوپی را در ظروف آزمایشگاهی پرورش می‌دهند و آن‌ها را در محیط‌های خالی مسطح بررسی می‌کنند که هیچ شباهتی به خانه طبیعی آن‌ها ندارد. قرار دادن میکروب‌ها در برابر موانع، دیوارها و کانال‌ها برای تعامل برقرار کردن مشابه محیط طبیعی‌شان می‌تواند به درک جدیدی از چگونگی حرکت آن‌ها در زیستگاه‌های بومی‌شان منجر شود.

در این پروژه هم محققان متوجه شدند اگرچه موجودات تک‌سلولی بطور تصادفی حرکت می‌کنند اما رفتار روتیفرها با گذشت زمان تغییر می‌کند. این موجودات چندسلولی در روزهای اولی که وارد ماز شدند، به آرامی و با احتیاط حرکت می‌کردند اما پس از اینکه با اطرافشان آشنا شدند، با اعتماد بیشتری در آن به حرکت می‌پرداختند.

به گفته محققان، روتیفرها احتمالا جای پای شیمیایی را در پشت سر به جا می‌گذارند که به آن‌ها در یادگیری محیطشان کمک می‌کند. در آینده تحقیقات بیشتر با پیگیری دیجیتالی این مسیرها انجام خواهد شد تا منطقی که این موجودات برای انتخاب مسیر استفاده می‌کنند، بررسی کنند.

5454

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه