خانه تکانی و آسیب ستون فقرات!


دبیر انجمن علمی طب فیزیکی و توانبخشی ایران با اشاره به قرار گرفتن در آستانه عید نوروز و آغاز تکاپوی خانواده‌های ایرانی به منظور خانه تکانی و نظافت منزل، توصیه‌هایی به منظور حفظ بهداشت ستون فقرات و پیشگیری از بروز دردهای اسکلتی - عضلانی و تشدید بیماری‌های مربوط به استخوان‌ها و عضلات ارائه کرد.

دکتر سید احمد رئیس‌السادات ابتلا به کمر درد و یا تشدید آن، تشدید درد زانوها در افراد مبتلا به بیماری‌های زانو از جمله پوکی استخوان و درد ناحیه بین دو کتف را از جمله شایع‌ترین آسیب‌ها در این ایام دانست و اظهار کرد: مهم‌ترین نکته در این خصوص بکارگیری تکنیک‌های صحیح جابجایی، بلند کردن، نگه‌داری و کشیدن اجسام است. وی تصریح کرد: این تکنیک‌ها باید به مردم آموزش داده شود. در گام بعدی اگر روش‌های مناسب را هم به کار بستید، حتما فواصل استراحت را در حین کار در نظر بگیرید. این فواصل استراحت کمک می‌کند تا از تنش‌هایی که به سیستم اسکلتی - عضلانی وارد شده، کاسته شود و بدن فرصت بازسازی آسیب‌های احتمالی را داشته باشد.

دبیر انجمن علمی طب فیزیکی و توانبخشی ایران، انجام تمارین کششی و دامنه حرکتی مفاصل را در کاهش شانس ابتلا به آسیب‌ها موثر دانست و گفت: برای بلند کردن اجسام هم دقت داشته باشید وقتی می‌خواهید جسمی را از جلو بلند کنید، با زانوی خم و کمر صاف این کار را انجام و اجسام را با قدرت اندام‌های تحتانی بلند کنید و نه صرفا تکیه به ستون فقرات. رئیس‌السادات افزود: هنگام حمل اجسام، آنها را نزدیک به بدن نگه دارید. نگه داشتن اجسام با دست باز و با فاصله از ستون فقرات باعث می‌شود فشار بیشتری به ستون فقرات وارد شود.

به گفته وی، کشش عضلات ناحیه متصل کننده گردن به شانه یا همان کتف و کشش عضلات پشت و جلوی ساعد نیز می‌تواند در کاهش خستگی دست‌ها موثر واقع شود و از میزان فشار بر عضلات و تاندون‌ها بکاهد.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خانه تکانی یا خودکشی؟
خانه تکانی و دو خطر
مراقب آسیب های ناشی از خانه تکانی باشید
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه