دانش > پزشکی - این تصاویر رنگی شاید ابزار تعیین هوشیاری افرادی باشند که به دلیل عدم توانایی ارتباط با دیگران، در بدن خود محبوس شده‌اند و به‌اصطلاح در وضعیت نباتی به سر می‌برند.

تعیین سطح هوشیاری با تصاویر رنگین‌کمانی - تصویر 1

تعیین سطح هوشیاری با تصاویر رنگین‌کمانی

دانش > پزشکی - این تصاویر رنگی شاید ابزار تعیین هوشیاری افرادی باشند که به دلیل عدم توانایی ارتباط با دیگران، در بدن خود محبوس شده‌اند و به‌اصطلاح در وضعیت نباتی به سر می‌برند.

شهلا حدیدی: این‌طور نیست که تمام افرادی که در وضعیت نباتی به سر می‌برند، ارتباط خود را با دنیای بیرون از دست داده باشند؛ چراکه برخی از آن‌ها می‌توا��ند از محیط اطراف خود آگاهی کسب کنند. البته تشخیص این آگاهی برای پزشکان یا خانواده بیمار کار سختی است، چراکه این نوع بیماران نمی‌توانند حرف بزنند یا به محرک‌ها پاسخ فیزیکی بدهند.

اما به گزارش نیوساینتیست، پژوهشگران دانشگاه کمبریج توانسته‌اند روشی جدید برای تعیین سطح هوشیاری این نوع بیماران ابداع کنند. این پژوهشگران با اندازه‌گیری فعالیت مغزی 32 بیمار با استفاده از دستگاه الکتروانسفالوگراف (EEG) و تحلیل شبکه سیگنال‌های بین نواحی مختلف مغز توانسته‌اند ردپای عصبی هوشیاری را کشف کنند. نتایج این تحلیل را می‌توانید به‌صورت گرافیکی در تصویر زیر ملاحظه کنید. (برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ‌تر، اینجا را کلیک کنید.

تعیین سطح هوشیاری با تصاویر رنگین‌کمانی - تصویر 2

این پژوهشگران متوجه شده‌اند که در برخی از بیمارانی که در وضعیت نباتی به سر می‌برند، شبکه سیگنال‌های بین نواحی مختلف مغز شبیه به افراد سالم است. این دسته از بیماران در آزمایش‌های تخصصی‌تر هم نشانه‌هایی از آگاهی بروز دادند. در یکی از این آزمایش‌های تخصصی، بیماران را درون دستگاه ام.آر.آی قرار دادند و درحالی‌که از مغز آن‌ها عکس‌برداری می‌کردند، به آن‌ها گفته‌شد که «تصور کن داری تنیس بازی می‌کنی» و مغز آنها نیز پاسخ داد.

به نظر می‌رسد اندازه‌گیری و تحلیل شبکه سیگنال‌های مغزی با استفاده از ای.ای.جی می‌تواند پایه‌گذار روشی آسان و نسبتاً ارزان‌قیمت برای تعیین سطح هوشیاری باشد.

5353

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه